KJL7F19B32PN
Mfr.Part #
KJL7F19B32PN
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
Copper
Package :
Bulk
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Published :
Number of Positions :
32
Series :
KJL
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Contact Style :
Pin
Metal
MIL Conformance :
yes
Shielding :
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
32
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Gender :
Receptacle
Color :
Olive Drab
Strain Relief
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating :
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Active
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Datasheets
KJL7F19B32PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7F19B32PN Overview
KJL7F19B32PN Features
KJL series
KJL7F19B32PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7F19B32PN Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER