KJL7F17N26SN
Mfr.Part #
KJL7F17N26SN
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
26
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
Gender :
Receptacle
Package :
Bulk
DIN Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Aluminum Alloy
Radiation Hardening :
RoHS :
Compliant
Shielding :
Max Operating Temperature :
200 °C
Min Operating Temperature :
-65 °C
Product Status :
Active
Published :
Contact Material :
Copper
Filter Feature :
Contact Style :
Socket
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Voltage Rating :
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
26
Empty Shell :
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
Datasheets
KJL7F17N26SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7F17N26SN Overview
KJL7F17N26SN Features
KJL series
KJL7F17N26SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7F17N26SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER