KJL7F17N26PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL7F17N26PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Package :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Feature :
Strain Relief
Series :
KJL
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Features :
Strain Relief
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
Product Status :
Active
Voltage Rating :
Shielding :
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
Copper
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Style :
Pin
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
N (Normal)
Color :
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Factory Lead Time :
12 Weeks
Base Product Number :
KJL7F
Datasheets
KJL7F17N26PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL7F17N26PN Overview
KJL7F17N26PN Features
KJL series
KJL7F17N26PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL7F17N26PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER