KJL6T25N61SN
- Mfr.Part #
- KJL6T25N61SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Bulk
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- Shell Size, MIL :
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- DIN Conformance :
- No
- HTS Code :
- Gold
- Gender :
- FEMALE
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Radiation Hardening :
- No
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Total Number of Contacts :
- 61
- ECCN Code :
- EAR99
- Crimp
- Empty Shell :
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Contact Style :
- Socket
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Environment Resistant
- Filter Feature :
- Number of Positions :
- 61
- Features :
- Mixed Contacts :
- Bayonet Lock
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- IEC Conformance :
- Backshell Type :
- Solid
- MIL Conformance :
- yes
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Shell Size - Insert :
- Datasheets
- KJL6T25N61SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock