KJL6T25N42PN
Mfr.Part #
KJL6T25N42PN
Description
CONN PLUG MALE 42POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Contact Style :
Pin
Feature :
Shielded
Current Rating (Amps) :
Shell Size - Insert :
Primary Material :
Metal
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Gender :
Male
Bayonet Lock
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
42
Series :
KJL
Mount :
Free Hanging
Orientation :
N (Normal)
Color :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
42
Mounting Feature :
Features :
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Datasheets
KJL6T25N42PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 42 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL6T25N42PN Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the KJL Series.There are 42 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Shielded feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.