KJL6T25N29PN
- Mfr.Part #
- KJL6T25N29PN
- Description
- CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
- Free Hanging (In-Line)
- Radiation Hardening :
- No
- ECCN Code :
- EAR99
- Factory Lead Time :
- 8 Weeks
- Metal
- Total Number of Contacts :
- 29
- Packaging :
- Bulk
- Mixed Contacts :
- No
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- IEC Conformance :
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Shielding :
- Shielded
- Filter Feature :
- Voltage Rating :
- DIN Conformance :
- Number of Positions :
- 29
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Aluminum Alloy
- Contact Style :
- Pin
- Backshell Type :
- Solid
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Gender :
- Male
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- HTS Code :
- MIL Conformance :
- yes
- Shell Size - Insert :
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Shell Size, MIL :
- Empty Shell :
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Features :
- Datasheets
- KJL6T25N29PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock