KJL6T25N19SN
- Mfr.Part #
- KJL6T25N19SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
- Mounting Feature :
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- IEC Conformance :
- No
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Current Rating (Amps) :
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Features :
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- ECCN Code :
- EAR99
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Mixed Contacts :
- No
- Metal
- Radiation Hardening :
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Filter Feature :
- Number of Positions :
- 19
- Active
- HTS Code :
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- MIL Conformance :
- yes
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Total Number of Contacts :
- 19
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Ratings :
- Environment Resistant
- Empty Shell :
- Series :
- KJL
- DIN Conformance :
- Backshell Type :
- Solid
- Datasheets
- KJL6T25N19SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock