KJL6T25F29PN
Mfr.Part #
KJL6T25F29PN
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
29
Primary Material :
Metal
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Base Product Number :
KJL6T
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
12
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
RoHS :
Compliant
Package :
Bulk
Voltage Rating :
Color :
Datasheets
KJL6T25F29PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL6T25F29PN Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the KJL Series.There are 12 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Shielded feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.