KJL6T25B61P
- Mfr.Part #
- KJL6T25B61P
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Orientation :
- N (Normal)
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Gender :
- Male
- Color :
- Olive Drab
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Mounting Feature :
- Body Material :
- Aluminium
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Packaging :
- Bulk
- Number of Positions :
- 61
- Body Plating :
- Cadmium
- Primary Material :
- Metal
- Shell Size - Insert :
- Shell Size, MIL :
- Mount :
- Free Hanging
- Series :
- KJL
- Base Product Number :
- KJL6T
- Product Status :
- Active
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Current Rating (Amps) :
- Shielding :
- Shielded
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Termination :
- Crimp
- Features :
- Voltage Rating :
- HTS Code :
- Contact Material :
- Copper
- Package :
- Bulk
- Ratings :
- Environment Resistant
- ECCN Code :
- EAR99
- Datasheets
- KJL6T25B61P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock