KJL6T25B42PNL
Mfr.Part #
KJL6T25B42PNL
Description
CONN PLG HSG MALE 42POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
KJL
Material Flammability Rating :
Number of Contacts :
42
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20 38 8 Coax 4
Contact Shape :
Circular
Includes :
Contact Style :
Pin
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS :
Compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Contact Type :
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
42 (38 + 4 Coax)
Termination :
Mounting Feature :
Contact Plating :
Gold
Features :
Coupling Nut
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Free Hanging
Product Status :
Active
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Type :
For Male Pins
Contact Material :
Copper
Insert Material :
Plastic
Datasheets
KJL6T25B42PNL
KJL6T25B42PNL Overview
KJL6T25B42PNL Features
KJL series
KJL6T25B42PNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL6T25B42PNL Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT