KJL6T25B42PB
Mfr.Part #
KJL6T25B42PB
Description
CONN PLUG MALE 42POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Termination :
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
42
Contact Plating :
Gold
Color :
Olive Drab
Gender :
Male
Max Operating Temperature :
175°C
Ratings :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Voltage Rating :
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
42
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Datasheets
KJL6T25B42PB
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 42 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock
KJL6T25B42PB Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the KJL Series.Devices with 42 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.