KJL6T25B19P
- Mfr.Part #
- KJL6T25B19P
- Description
- CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
- Gold
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Metal
- HTS Code :
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- IEC Conformance :
- No
- ECCN Code :
- EAR99
- Total Number of Contacts :
- 19
- KJL6T
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Number of Positions :
- 19
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- Product Status :
- Active
- DIN Conformance :
- No
- Empty Shell :
- Backshell Type :
- Solid
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Shell Size - Insert :
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Mount :
- Free Hanging
- MIL Conformance :
- yes
- Voltage Rating :
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Filter Feature :
- Mixed Contacts :
- Color :
- Olive Drab
- Gender :
- Male
- Datasheets
- KJL6T25B19P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock