KJL6T23N55PN
- Mfr.Part #
- KJL6T23N55PN
- Description
- CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
- Contact Style :
- Pin
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Filter Feature :
- Mounting Feature :
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Voltage Rating :
- Empty Shell :
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Number of Positions :
- 55
- Gender :
- Male
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Backshell Type :
- Solid
- Radiation Hardening :
- Published :
- 2016
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- HTS Code :
- Contact Material :
- Copper
- IEC Conformance :
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Mixed Contacts :
- Shell Size - Insert :
- ECCN Code :
- EAR99
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- DIN Conformance :
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- MIL Conformance :
- yes
- Total Number of Contacts :
- 55
- Datasheets
- KJL6T23N55PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock