KJL6T23B53SN
- Mfr.Part #
- KJL6T23B53SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Voltage Rating :
- Contact Material :
- Copper
- Number of Contacts :
- 53
- Color :
- Olive Drab
- Shielded
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Mounting Feature :
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Socket
- Factory Lead Time :
- 16 Weeks
- Contact Plating :
- Gold
- Radiation Hardening :
- No
- Max Operating Temperature :
- 175 °C
- Published :
- 2016
- Metal
- RoHS :
- Compliant
- Aluminum Alloy
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Body Material :
- Aluminium
- Number of Positions :
- 53
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Datasheets
- KJL6T23B53SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock