KJL6T23B53PNL
Mfr.Part #
KJL6T23B53PNL
Description
CONN PLUG HSNG MALE 53POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
53
Contact Type :
KJL6T
Factory Lead Time :
18 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Plastic
Housing Color :
Olive Drab
Contact Style :
Pin
Orientation :
N (Normal)
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
Contact Size :
20
KJL
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
RoHS :
Non-Compliant
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Includes :
Features :
Coupling Nut
Gender :
Male
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
KJL6T23B53PNL
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium over Electroless Nickel 53 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included KJL
KJL6T23B53PNL Overview
KJL6T23B53PNL Features
KJL series
KJL6T23B53PNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL6T23B53PNL Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT