KJL6T21N41SN
- Mfr.Part #
- KJL6T21N41SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
- Circular Connector Assemblies
- ECCN Code :
- EAR99
- Gender :
- FEMALE
- Empty Shell :
- Bulk
- DIN Conformance :
- No
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Contact Style :
- Socket
- Features :
- MIL Conformance :
- yes
- Number of Positions :
- 41
- Mounting Feature :
- IEC Conformance :
- Voltage Rating :
- Total Number of Contacts :
- 41
- Color :
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- HTS Code :
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- N (Normal)
- Backshell Type :
- Solid
- Filter Feature :
- Mixed Contacts :
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Shielded
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- KJL6T
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Datasheets
- KJL6T21N41SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock