KJL6T21N41PN
- Mfr.Part #
- KJL6T21N41PN
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- HTS Code :
- Factory Lead Time :
- 15 Weeks
- ECCN Code :
- EAR99
- Body Plating :
- Electroless Nickel
- Radiation Hardening :
- No
- Shell Size, MIL :
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Primary Material :
- Metal
- Gender :
- Male
- Features :
- Shell Size - Insert :
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Filter Feature :
- No
- Empty Shell :
- Termination :
- Crimp
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Orientation :
- N (Normal)
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Base Product Number :
- KJL6T
- Packaging :
- Bulk
- Mounting Feature :
- Ratings :
- Environment Resistant
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Voltage Rating :
- Mixed Contacts :
- Number of Positions :
- 41
- Current Rating (Amps) :
- IEC Conformance :
- Package :
- Bulk
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Color :
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Product Status :
- Active
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Series :
- KJL
- MIL Conformance :
- yes
- Backshell Type :
- Solid
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- Contact Style :
- Pin
- Contact Material :
- Copper
- Total Number of Contacts :
- 41
- Body Material :
- Aluminium
- Shielding :
- Shielded
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- DIN Conformance :
- Datasheets
- KJL6T21N41PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock