KJL6T21N16SN
- Mfr.Part #
- KJL6T21N16SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
- Shell Size, MIL :
- Brand :
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Number of Positions :
- 16
- HTS Code :
- Shell Size - Insert :
- Subcategory :
- Circular Connectors
- Total Number of Contacts :
- 16
- Gender :
- FEMALE
- Product Category :
- Circular MIL Spec Connector
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Contact Style :
- Socket
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Current Rating (Amps) :
- Product Type :
- Circular MIL Spec Connector
- Datasheets
- KJL6T21N16SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock