KJL6T21B41SN
- Mfr.Part #
- KJL6T21B41SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
- Gender :
- FEMALE
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Body Plating :
- Cadmium
- Contact Style :
- Socket
- Filter Feature :
- Color :
- Olive Drab
- Gold
- Max Operating Temperature :
- 175 °C
- Body Material :
- Aluminium
- Active
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- RoHS :
- Compliant
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Published :
- 2011
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- GENERAL PURPOSE
- Contact Material :
- Copper
- Mounting Feature :
- Contact Plating :
- Number of Positions :
- 41
- Total Number of Contacts :
- 41
- Non-RoHS Compliant
- Number of Contacts :
- Shell Size, MIL :
- Datasheets
- KJL6T21B41SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock