KJL6T19N11SN
- Mfr.Part #
- KJL6T19N11SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
- N (Normal)
- MIL Conformance :
- yes
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Ratings :
- Environment Resistant
- Empty Shell :
- No
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- RoHS :
- Compliant
- Number of Contacts :
- 11
- DIN Conformance :
- No
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Current Rating (Amps) :
- Contact Plating :
- 50.0μin 1.27μm
- IEC Conformance :
- Number of Positions :
- 11
- Contact Material :
- Copper
- ECCN Code :
- EAR99
- Body Material :
- Aluminium
- Shielding :
- Shielded
- Total Number of Contacts :
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Published :
- 2011
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Gold
- Radiation Hardening :
- Filter Feature :
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Max Operating Temperature :
- 200 °C
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Metal
- Mixed Contacts :
- HTS Code :
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Shell Size, MIL :
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Backshell Type :
- Solid
- Datasheets
- KJL6T19N11SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock