KJL6T19B32SN
- Mfr.Part #
- KJL6T19B32SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
- Circular Connector Assemblies
- HTS Code :
- Free Hanging (In-Line)
- DIN Conformance :
- No
- Mixed Contacts :
- No
- Shielding :
- Shielded
- ECCN Code :
- EAR99
- Shell Size, MIL :
- Filter Feature :
- Number of Contacts :
- 32
- IEC Conformance :
- Environment Resistant
- Contact Material :
- Copper
- Primary Material :
- Metal
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- MIL Conformance :
- yes
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Backshell Type :
- Solid
- Mounting Feature :
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Bayonet Lock
- Published :
- 2011
- Empty Shell :
- Crimp
- Factory Lead Time :
- 15 Weeks
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Color :
- Olive Drab
- Voltage Rating :
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Number of Positions :
- 32
- Features :
- RoHS :
- Compliant
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Max Operating Temperature :
- 175 °C
- Contact Plating :
- Gold
- Total Number of Contacts :
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Body Material :
- Aluminium
- Current Rating (Amps) :
- Radiation Hardening :
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Datasheets
- KJL6T19B32SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock