KJL6T19B32PN
- Mfr.Part #
- KJL6T19B32PN
- Description
- CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
- Gold
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Shell Size, MIL :
- ECCN Code :
- EAR99
- Number of Contacts :
- 32
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Color :
- Olive Drab
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Radiation Hardening :
- No
- Contact Plating :
- Gold
- Contact Style :
- Pin
- Published :
- 2011
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- Shielding :
- Shielded
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Ratings :
- Environment Resistant
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Contact Material :
- Copper
- Features :
- Backshell Type :
- Solid
- IEC Conformance :
- No
- Filter Feature :
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Mixed Contacts :
- Number of Positions :
- 32
- Total Number of Contacts :
- HTS Code :
- Empty Shell :
- Orientation :
- N (Normal)
- RoHS :
- Compliant
- Current Rating (Amps) :
- Max Operating Temperature :
- 175 °C
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- MIL Conformance :
- yes
- Voltage Rating :
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Body Material :
- Aluminium
- Gender :
- Male
- DIN Conformance :
- Datasheets
- KJL6T19B32PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock