KJL6T19B11SNL
Mfr.Part #
KJL6T19B11SNL
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Reach Compliance Code :
Compliant
Includes :
Material Flammability Rating :
Connector Type :
Plug Housing
HTS Code :
Number of Positions :
11
RoHS :
Non-Compliant
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Contact Style :
Socket
Fastening Type :
Bayonet Lock
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
16
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Feature :
Coupling Nut
Gender :
FEMALE
Features :
Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
KJL6T19B11SNL
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium over Electroless Nickel 11 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included KJL
KJL6T19B11SNL Overview
KJL6T19B11SNL Features
KJL series
KJL6T19B11SNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL6T19B11SNL Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT