KJL6T19B11SN
- Mfr.Part #
- KJL6T19B11SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
- Circular Connector Assemblies
- Max Operating Temperature :
- 175 °C
- Active
- DIN Conformance :
- No
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Material :
- Copper
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Mounting Feature :
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Radiation Hardening :
- No
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Base Product Number :
- KJL6T
- Voltage Rating :
- IEC Conformance :
- HTS Code :
- Current Rating (Amps) :
- Series :
- KJL
- ECCN Code :
- EAR99
- Number of Contacts :
- 11
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Free Hanging (In-Line)
- Published :
- 2016
- Body Material :
- Aluminium
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- RoHS :
- Compliant
- Primary Material :
- Metal
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Filter Feature :
- Package :
- Bulk
- Mixed Contacts :
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Orientation :
- N (Normal)
- Contact Plating :
- Gold
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Shell Size, MIL :
- Total Number of Contacts :
- 11
- Shell Size - Insert :
- Number of Positions :
- Color :
- Olive Drab
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Backshell Type :
- Solid
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- MIL Conformance :
- yes
- Packaging :
- Bulk
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Environment Resistant
- Empty Shell :
- Termination :
- Crimp
- Datasheets
- KJL6T19B11SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock