KJL6T17B26SN
- Mfr.Part #
- KJL6T17B26SN
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Connector Type :
- Plug Housing
- Mount :
- Free Hanging
- Mounting Feature :
- Contact Style :
- Socket
- Includes :
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Ratings :
- Environment Resistant
- Housing Color :
- Olive Drab
- Product Status :
- Active
- Contact Size :
- 20
- Note :
- Contacts Not Included
- Type :
- For Female Sockets
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Series :
- KJL
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Positions :
- 26
- Orientation :
- N (Normal)
- Shell Size, MIL :
- Packaging :
- Bulk
- Shell Size - Insert :
- Base Product Number :
- KJL6T
- Contact Type :
- Crimp
- Shell Finish :
- Cadmium over Electroless Nickel
- Insert Material :
- Plastic
- Body Material :
- Aluminium
- Material Flammability Rating :
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Gender :
- FEMALE
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Contact Plating :
- Gold
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Feature :
- Coupling Nut
- Features :
- Coupling Nut
- Contact Shape :
- Circular
- Shielding :
- Shielded
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Package :
- Bulk
- Contact Material :
- Copper
- Datasheets
- KJL6T17B26SN
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium over Electroless Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included KJL