KJL6T15N19SN
- Mfr.Part #
- KJL6T15N19SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
- Circular Connector Assemblies
- Filter Feature :
- No
- Contact Style :
- Socket
- Base Product Number :
- KJL6T
- Mixed Contacts :
- No
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- IEC Conformance :
- MIL Conformance :
- yes
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Shielding :
- Shielded
- Total Number of Contacts :
- 19
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Gender :
- FEMALE
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Radiation Hardening :
- Empty Shell :
- Number of Positions :
- 19
- Free Hanging (In-Line)
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- HTS Code :
- DIN Conformance :
- Body Material :
- Aluminium
- ECCN Code :
- EAR99
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Contact Material :
- Copper
- Current Rating (Amps) :
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Orientation :
- N (Normal)
- Mounting Feature :
- Backshell Type :
- Solid
- Termination :
- Crimp
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Datasheets
- KJL6T15N19SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock