KJL6T15N18SB
- Mfr.Part #
- KJL6T15N18SB
- Description
- CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
- Circular Connector Assemblies
- DIN Conformance :
- No
- Shell Size, MIL :
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Free Hanging (In-Line)
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- HTS Code :
- Package :
- Bulk
- Empty Shell :
- No
- Voltage Rating :
- Filter Feature :
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- ECCN Code :
- EAR99
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Gender :
- FEMALE
- Gold
- Radiation Hardening :
- Current Rating (Amps) :
- Mixed Contacts :
- Number of Positions :
- 18
- Shell Size - Insert :
- Orientation :
- B
- Features :
- IEC Conformance :
- MIL Conformance :
- yes
- Backshell Type :
- Solid
- Total Number of Contacts :
- 18
- Contact Style :
- Socket
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Environment Resistant
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED
- Datasheets
- KJL6T15N18SB
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Bayonet Lock