KJL6T15N18SA
- Mfr.Part #
- KJL6T15N18SA
- Description
- CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
- Circular Connector Assemblies
- IEC Conformance :
- No
- Package :
- Bulk
- Factory Lead Time :
- 16 Weeks
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- MIL Conformance :
- yes
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- DIN Conformance :
- No
- Number of Positions :
- 18
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Mixed Contacts :
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Total Number of Contacts :
- 18
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Features :
- Filter Feature :
- Contact Style :
- Socket
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Empty Shell :
- Gender :
- FEMALE
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Backshell Type :
- Solid
- HTS Code :
- Orientation :
- A
- Radiation Hardening :
- Datasheets
- KJL6T15N18SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock