KJL6T15N18PAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL6T15N18PAL
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Base Product Number :
KJL6T
Factory Lead Time :
18 Weeks
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
18
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
A
Includes :
Series :
KJL
Contact Style :
Pin
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Features :
Coupling Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock
Material Flammability Rating :
Contact Size :
20
Insert Material :
Plastic
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
KJL6T15N18PAL
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included KJL
KJL6T15N18PAL Overview
KJL6T15N18PAL Features
KJL series
KJL6T15N18PAL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL6T15N18PAL Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT