KJL6T15B19SN
- Mfr.Part #
- KJL6T15B19SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
- Circular Connector Assemblies
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Contact Style :
- Socket
- HTS Code :
- Base Product Number :
- KJL6T
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- MIL Conformance :
- yes
- Gold
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Shielded
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Termination :
- Crimp
- Radiation Hardening :
- No
- Free Hanging (In-Line)
- IEC Conformance :
- No
- Number of Contacts :
- 19
- Color :
- Olive Drab
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Mounting Feature :
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Total Number of Contacts :
- 19
- Contact Material :
- Copper
- Body Material :
- Aluminium
- Filter Feature :
- Bayonet Lock
- Mixed Contacts :
- Orientation :
- N (Normal)
- DIN Conformance :
- Gender :
- FEMALE
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Contact Plating :
- Gold
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Max Operating Temperature :
- 175 °C
- Metal
- ECCN Code :
- EAR99
- Factory Lead Time :
- 2 Weeks
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Empty Shell :
- Backshell Type :
- Solid
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- RoHS :
- Compliant
- Datasheets
- KJL6T15B19SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock