KJL6F25B61PN
- Mfr.Part #
- KJL6F25B61PN
- Description
- CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
- Voltage Rating :
- MIL Conformance :
- yes
- Contact Material :
- Copper
- Free Hanging (In-Line)
- RoHS :
- Compliant
- N (Normal)
- Number of Contacts :
- 61
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Max Operating Temperature :
- 175 °C
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Filter Feature :
- No
- Termination :
- Crimp
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Number of Positions :
- 61
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Environmental Characteristics :
- CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- IEC Conformance :
- No
- Male
- Total Number of Contacts :
- DIN Conformance :
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Mixed Contacts :
- Shell Size, MIL :
- Body Plating :
- Cadmium
- Radiation Hardening :
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Body Material :
- Aluminium
- Empty Shell :
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Aluminum Alloy
- Backshell Type :
- Solid
- ECCN Code :
- EAR99
- Color :
- Olive Drab
- HTS Code :
- Datasheets
- KJL6F25B61PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock