KJL6F23N53SN
- Mfr.Part #
- KJL6F23N53SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 53POS GOLD CRIMP
- Bayonet Lock
- Contact Material :
- Copper
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Contact Style :
- Socket
- Max Operating Temperature :
- 200°C
- Feature :
- Strain Relief
- Number of Contacts :
- 53
- KJL6F
- Body Material :
- Aluminium
- Crimp
- Published :
- 2011
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Min Operating Temperature :
- -65°C
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Radiation Hardening :
- No
- Number of Positions :
- 53
- Gender :
- FEMALE
- Datasheets
- KJL6F23N53SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock