KJL6F21N41PN
- Mfr.Part #
- KJL6F21N41PN
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- HTS Code :
- Number of Contacts :
- 41
- Contact Material :
- Copper
- Mounting Feature :
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Empty Shell :
- No
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Backshell Type :
- Solid
- Shell Size, MIL :
- ECCN Code :
- EAR99
- Filter Feature :
- No
- Shell Size - Insert :
- Max Operating Temperature :
- 200 °C
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Mixed Contacts :
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Body Material :
- Aluminium
- Series :
- KJL
- Body Plating :
- Electroless Nickel
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Gender :
- Male
- RoHS :
- Compliant
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Published :
- 2011
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Voltage Rating :
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- Contact Plating :
- Gold
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Ratings :
- Environment Resistant
- MIL Conformance :
- yes
- Primary Material :
- Metal
- Orientation :
- N (Normal)
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Features :
- Strain Relief
- Packaging :
- Bulk
- Environmental Characteristics :
- CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Radiation Hardening :
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- IEC Conformance :
- Contact Style :
- Pin
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Crimp
- DIN Conformance :
- Current Rating (Amps) :
- Color :
- Package :
- Bulk
- Total Number of Contacts :
- 41
- Feature :
- Strain Relief
- Number of Positions :
- Shielding :
- Shielded
- Base Product Number :
- KJL6F
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Datasheets
- KJL6F21N41PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock