KJL6F21B16PN
- Mfr.Part #
- KJL6F21B16PN
- Description
- CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
- Current Rating (Amps) :
- MIL Conformance :
- yes
- DIN Conformance :
- No
- Number of Positions :
- 16
- Shell Size, MIL :
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Bayonet Lock
- Total Number of Contacts :
- 16
- KJL6F
- Filter Feature :
- No
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- IEC Conformance :
- Series :
- KJL
- Empty Shell :
- HTS Code :
- Environmental Characteristics :
- CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Shell Size - Insert :
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Contact Style :
- Pin
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Packaging :
- Bulk
- Radiation Hardening :
- ECCN Code :
- EAR99
- Shielding :
- Shielded
- Mixed Contacts :
- Backshell Type :
- Solid
- Gender :
- Male
- Color :
- Olive Drab
- Datasheets
- KJL6F21B16PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock