KJL6F19B32PN
- Mfr.Part #
- KJL6F19B32PN
- Description
- CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
- Metal
- Body Material :
- Aluminium
- Contact Material :
- Copper
- Number of Contacts :
- 32
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Series :
- KJL
- DIN Conformance :
- No
- Mixed Contacts :
- No
- Max Operating Temperature :
- 175 °C
- Voltage Rating :
- Backshell Type :
- Solid
- Current Rating (Amps) :
- Environmental Characteristics :
- CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Shell Size, MIL :
- Published :
- 2011
- N (Normal)
- ECCN Code :
- EAR99
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Color :
- Olive Drab
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Number of Positions :
- 32
- Empty Shell :
- Termination :
- Crimp
- Radiation Hardening :
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Shielding :
- Shielded
- IEC Conformance :
- Total Number of Contacts :
- Free Hanging (In-Line)
- Filter Feature :
- Plug, Male Pins
- HTS Code :
- MIL Conformance :
- yes
- RoHS :
- Compliant
- Datasheets
- KJL6F19B32PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock