KJL6F19B11PN
- Mfr.Part #
- KJL6F19B11PN
- Description
- CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
- Pin
- Radiation Hardening :
- No
- Backshell Type :
- Solid
- MIL Conformance :
- yes
- ECCN Code :
- EAR99
- Shielded
- Environmental Characteristics :
- CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Mixed Contacts :
- No
- Empty Shell :
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- IEC Conformance :
- Environment Resistant
- Filter Feature :
- Color :
- Olive Drab
- Gender :
- Male
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Series :
- KJL
- DIN Conformance :
- HTS Code :
- Strain Relief
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Total Number of Contacts :
- 11
- Number of Positions :
- 11
- Datasheets
- KJL6F19B11PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock