KJL6F15N18SN
- Mfr.Part #
- KJL6F15N18SN
- Description
- CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
- Circular Connector Assemblies
- ECCN Code :
- EAR99
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Environmental Characteristics :
- CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Bulk
- IEC Conformance :
- No
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Contact Style :
- Socket
- Bulk
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Orientation :
- N (Normal)
- Contact Material :
- Copper
- Base Product Number :
- KJL6F
- Filter Feature :
- No
- Number of Positions :
- 18
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- DIN Conformance :
- Gender :
- FEMALE
- Shell Size - Insert :
- HTS Code :
- Published :
- 2011
- MIL Conformance :
- yes
- Total Number of Contacts :
- 18
- Shell Size, MIL :
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Body Material :
- Aluminium
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Mixed Contacts :
- Color :
- Radiation Hardening :
- Voltage Rating :
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Backshell Type :
- Solid
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Empty Shell :
- Datasheets
- KJL6F15N18SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock