KJL6F15N18PN
- Mfr.Part #
- KJL6F15N18PN
- Description
- CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
- Circular Connector Assemblies
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Radiation Hardening :
- No
- Gender :
- Male
- Product Status :
- Active
- Max Operating Temperature :
- 200 °C
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Number of Positions :
- 18
- Environmental Characteristics :
- CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Contact Plating :
- Gold
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Base Product Number :
- KJL6F
- Mixed Contacts :
- No
- Color :
- RoHS :
- Compliant
- Current Rating (Amps) :
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Environment Resistant
- Backshell Type :
- Solid
- Mounting Feature :
- Contact Material :
- Copper
- Free Hanging (In-Line)
- Body Material :
- Aluminium
- Voltage Rating :
- Contact Style :
- Pin
- Ratings :
- Environment Resistant
- MIL Conformance :
- yes
- Total Number of Contacts :
- 18
- Shell Size, MIL :
- Empty Shell :
- Series :
- KJL
- DIN Conformance :
- ECCN Code :
- EAR99
- Shielding :
- Shielded
- IEC Conformance :
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Number of Contacts :
- Primary Material :
- Metal
- HTS Code :
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- Filter Feature :
- Datasheets
- KJL6F15N18PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock