KJL6F15N15SN
- Mfr.Part #
- KJL6F15N15SN
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- MIL Conformance :
- yes
- Number of Positions :
- 15
- Packaging :
- Bulk
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- ECCN Code :
- EAR99
- Backshell Type :
- Solid
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Termination :
- Crimp
- Radiation Hardening :
- No
- Orientation :
- N (Normal)
- Filter Feature :
- No
- Mixed Contacts :
- Shielding :
- Shielded
- Operating Temperature :
- -65°C~200°C
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Voltage Rating :
- DIN Conformance :
- Color :
- HTS Code :
- Shell Size, MIL :
- Total Number of Contacts :
- 15
- Contact Style :
- Socket
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Package :
- Bulk
- Features :
- Strain Relief
- Published :
- 2011
- Environmental Characteristics :
- CORROSION/ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- IEC Conformance :
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Current Rating (Amps) :
- Primary Material :
- Metal
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Empty Shell :
- Series :
- KJL
- Shell Size - Insert :
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Mounting Feature :
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Gender :
- FEMALE
- Base Product Number :
- KJL6F
- Ratings :
- Environment Resistant
- Feature :
- Strain Relief
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Product Status :
- Active
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Contact Material :
- Copper
- Body Material :
- Aluminium
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Datasheets
- KJL6F15N15SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock