KJL6F11B13PN
- Mfr.Part #
- KJL6F11B13PN
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- Contact Style :
- Pin
- Current Rating (Amps) :
- Primary Material :
- Metal
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Color :
- Olive Drab
- Contact Plating :
- Gold
- RoHS :
- Non-Compliant
- Number of Positions :
- 13
- Gender :
- Male
- Package :
- Bulk
- Shell Size, MIL :
- Feature :
- Strain Relief
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Features :
- Strain Relief
- Packaging :
- Bulk
- Max Operating Temperature :
- 175 °C
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Voltage Rating :
- Mounting Feature :
- Shell Size - Insert :
- Orientation :
- N (Normal)
- Mount :
- Free Hanging
- Ratings :
- Environment Resistant
- Product Status :
- Active
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Termination :
- Crimp
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Series :
- KJL
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Shielding :
- Shielded
- Base Product Number :
- KJL6F
- Datasheets
- KJL6F11B13PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock