KJL6E17B26SN
- Mfr.Part #
- KJL6E17B26SN
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Max Operating Temperature :
- 175 °C
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Filter Feature :
- No
- Mounting Feature :
- IEC Conformance :
- No
- Packaging :
- Bulk
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Current Rating (Amps) :
- Gender :
- FEMALE
- Product Status :
- Active
- Number of Contacts :
- 26
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Ratings :
- Environment Resistant
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Color :
- Olive Drab
- Number of Positions :
- 26
- Environmental Characteristics :
- ENVIRONMENT/IMMERSION/MOISTURE RESISTANT
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Operating Temperature :
- -65°C~175°C
- Series :
- KJL
- Ingress Protection :
- Environment Resistant
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- MIL Conformance :
- yes
- Additional Feature :
- STANDARD: MIL-DTL-38999
- Radiation Hardening :
- Shell Size, MIL :
- Contact Material :
- Copper
- Base Product Number :
- KJL6E
- RoHS :
- Compliant
- Mixed Contacts :
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Published :
- 2011
- Package :
- Bulk
- Voltage Rating :
- Backshell Type :
- Solid
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Orientation :
- N (Normal)
- Shell Size - Insert :
- Features :
- Shielded
- DIN Conformance :
- Contact Plating :
- Gold
- Total Number of Contacts :
- Termination :
- Crimp
- Empty Shell :
- Min Operating Temperature :
- -65 °C
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Body Material :
- Aluminium
- Shielding :
- Shielded
- Contact Style :
- Socket
- Primary Material :
- Metal
- Datasheets
- KJL6E17B26SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock