KJL6E15N37PN
Mfr.Part #
KJL6E15N37PN
Description
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP
Metal
Feature :
Shielded
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
37
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
37
Base Product Number :
KJL6E
Contact Plating :
Crimp
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Orientation :
N (Normal)
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
KJL6E15N37PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL6E15N37PN Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the KJL Series.There are 37 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Shielded feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.