KJL5E25B29SN
Mfr.Part #
KJL5E25B29SN
Description
CIRCULAR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Material Flammability Rating :
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
29
Packaging :
Bulk
Contact Size :
12
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS :
Non-Compliant
Orientation :
N (Normal)
Features :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Shell Size, MIL :
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Includes :
Contact Style :
Socket
Series :
KJL
HTS Code :
Published :
Gender :
FEMALE
Bayonet Lock
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
KJL5E25B29SN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Electroless Nickel 29 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL5E25B29SNL Overview
KJL5E25B29SNL Features
KJL series
KJL5E25B29SNL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL5E25B29SNL Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER