KJL5E25B29PAL
Mfr.Part #
KJL5E25B29PAL
Description
CONN RCPT HSG MALE 29POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Contact Size :
12
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Includes :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Contact Style :
Pin
RoHS :
Non-Compliant
Material Flammability Rating :
Brand :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
KJL
Subcategory :
Circular Connectors
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
29
Shell Size, MIL :
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Features :
Contact Type :
Crimp
Datasheets
KJL5E25B29PAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Electroless Nickel 29 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL5E25B29PAL Overview
KJL5E25B29PAL Features
KJL series
KJL5E25B29PAL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL5E25B29PAL Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT