KJL5E21N11PN
Mfr.Part #
KJL5E21N11PN
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Termination :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Style :
Pin
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
11
Shell Finish :
Electroless Nickel
Bayonet Lock
Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Max Operating Temperature :
200 °C
Package :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS :
Compliant
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Primary Material :
Metal
Mount :
Flanges, Panel
KJL5E
Min Operating Temperature :
-65 °C
Product Status :
Active
Ratings :
Datasheets
KJL5E21N11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL5E21N11PN Overview
KJL5E21N11PN Features
KJL series
KJL5E21N11PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL5E21N11PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER