KJL5E21N11BN
Mfr.Part #
KJL5E21N11BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
KJL
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
11
Gender :
Receptacle
Product Status :
Active
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
11
Mount :
Flanges, Panel
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Material Flammability Rating :
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
Contact Size :
12
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Includes :
Housing Color :
Silver
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
RoHS :
Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
KJL5E21N11BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL5E21N11BN Overview
KJL5E21N11BN Features
KJL series
KJL5E21N11BN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL5E21N11BN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT