KJL5E21B11SN
Mfr.Part #
KJL5E21B11SN
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Number of Contacts :
11
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
Copper
Aluminum Alloy
Mount :
Box, Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Base Product Number :
KJL5E
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
175 °C
Radiation Hardening :
No
Voltage Rating :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
KJL
Current Rating (Amps) :
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Contact Style :
Socket
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS :
Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
11
Min Operating Temperature :
-65 °C
Datasheets
KJL5E21B11SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL5E21B11SN Overview
KJL5E21B11SN Features
KJL series
KJL5E21B11SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL5E21B11SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER