KJL5E21B11PN
Mfr.Part #
KJL5E21B11PN
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulk
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
Copper
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size, MIL :
Color :
Olive Drab
Published :
Primary Material :
Metal
Brand :
Mount :
Flanges, Panel
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
11
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
Base Product Number :
KJL5E
Current Rating (Amps) :
Contact Style :
Pin
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Features :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
KJL5E21B11PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL5E21B11PN Overview
KJL5E21B11PN Features
KJL series
KJL5E21B11PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL5E21B11PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER