KJL5E21B11PAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJL5E21B11PAL
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Orientation :
A
Base Product Number :
KJL5E
Subcategory :
Circular Connectors
Type :
For Male Pins
Series :
KJL
Package :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Published :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Brand :
Includes :
Features :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Type :
Crimp
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Fastening Type :
Bayonet Lock
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
12
Gender :
Male
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
11
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
RoHS :
Non-Compliant
Contact Style :
Pin
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
KJL5E21B11PAL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Electroless Nickel 11 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KJL
KJL5E21B11PAL Overview
KJL5E21B11PAL Features
KJL series
KJL5E21B11PAL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL5E21B11PAL Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT