KJL0T25B24SN
Mfr.Part #
KJL0T25B24SN
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environment Resistant
Primary Material :
Metal
Color :
Olive Drab
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Number of Positions :
24
Orientation :
N (Normal)
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Shielding :
Current Rating (Amps) :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Bulk
Contact Material :
Copper
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
KJL0T25B24SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
KJL0T25B24SN Overview
KJL0T25B24SN Features
KJL series
KJL0T25B24SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KJL0T25B24SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER